کشف امواج گرانشی فضا-زمان برای اولین بار

امواج گرانشی
کشف امواج گرانشی فضا-زمان برای اولین بار

پس از ده‌ها سال تلاش، دانشمندان برای اولین بار موفق شدند امواج گرانشی حاصل از برخورد دو سیاه چاله را مستقیما کشف کنند. این یک دستاورد بسیار بزرگ در علم کیهان‌شناسی به حساب می‌آید و می‌تواند به یافتن پاسخ سوالات مهمی درباره‌ی سیاه چاله‌ها و امواج گرانشی کمک کند. به این ترتیب پیش بینی انیشتین درباره‌ی وجود امواج گرانشی در فضا زمان تایید شد.

اعضای تیم تحقیقاتی این پروژه می‌گویند که کشف این امواج گرانشی آغاز یک عصر جدید در نجوم را رقم می‌زند. این موفقیت حاصل دهه‌ها تلاش است و می‌تواند پنجره‌ای به اسرار بیگ بنگ بگشاید. «دیوید رایتز»، مدیر رصدخانه‌ی لیگو در جریان اعلام این خبر گفت: «این موفقیت علمی به اندازه‌ی گام نهادن در ماه اهمیت دارد، و ما این کار را انجام دادیم، ما به سطح ماه فرود آمدیم.»

این تحقیق به کمک بیش از ۱۰۰۰ دانشمند در رصدخانه‌ی «لیگو» (LIGO) و با همکاری میان رصدخانه‌هایی در نقاط مختلف دنیا صورت گرفته است. دانشمندان رصدخانه‌ی لیگو سعی داشتند با استفاده از لیزر، این امواج گرانشی را در بستر فضا زمان حس کنند. این امواج مشاهده شده، حاصل برخورد دو سیاه‌چاله هستند که ۱٫۳ میلیارد سال پیش در اعماق فضا اتفاق افتاد.

صد سال پیش در سال ۱۹۱۶ میلادی، آلبرت انیشتین وجود امواج گرانشی را پیش بینی کرده بود. اما آشکارسازی مستقیم آنها نیازمند تکنولوژی‌های بسیار پیشرفته و پرقدرت و جستجوی درازمدت بود. این مشاهدات، به  نظریه‌ی انیشتین درباره‌ی گرانش و نظریه نسبیت عام قوت می‌دهد و ثابت می کند که سیاه چاله‌ها وجود دارند. اکتشاف امواج گرانشی دستاوردی است که قطعا درخور دریافت جایزه‌ی نوبل فیزیک است.

نویسنده مطلب: رضا جعفریاری

دیدگاه بگذارید

Be the First to Comment!

Notify of
avatar
wpDiscuz