کارگاه آموزشی «خلاقیت و ایده‌پردازی» برگزار شد

کارگاه آموزشی خلاقیت و ایده‌پردازی روز پنج‌شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷، در سالن کنفرانس پارک علم و فناوری هرمزگان برگزار شد.

کتایون سپهری مدرس کارگاه و مدیرعامل شتاب‌دهنده منش، به مباحثی از جمله تعریف خلاقیت، موانع ذهنی خلاقیت، تکنیک‌های خلاقیت و … پرداخت.

او در ابتدا به تعریف خلاقیت پرداخت و گفت: خلاقیت یعنی فکر کردن به روشی متفاوت، غیرمعمولی، مبتکرانه و یا از جنبه‌ای متفاوت، سپس با افراد حاضر در کارگاه به تمرین چند نمونه از بازی‌های خلاقیتی پرداخت.

کتایون سپهری به موانع ذهنی خلاقیت اشاره کرد و از راه‌های از بین بردن این موانع سخن گفت و عنوان کردکه خلاقیت ذاتی نیست و همه می‌توانند با تمرین و ممارست خلاق شوند.

او همچنین افزود که برگشتن به کودکی و رهایی از عادت‌های ذهنی منبع اصلی خلاقیت است و قالب‌های ذهنی، دانسته‌های فردی، مفروضات پایه و حک شده در ذهن، اعتقادات عمومی یا برداشت‌های كلی كه ناخودآگاه بر درک و فهم ما از جهان و بر افعال و اقدامات‌مان اثر می‌گذارد.

کتایون سپهری همچنین از آموزش و پرورش سنتی، عوامل فرهنگی، اجتماعی،  خانواده، قوانین و مقررات، وضعیت نظام وظیفه و … به عنوان موانع اصلی خلاقیت نام برد و همچنین عنوان کرد که اطلاعات بیش از حد مانع خلاقیت می‌شود. او سپس تکنیک‌های خلاقیت ذهن را توضیح داد و با مشارکت افراد حاضر تمرین‌هایی برای خلاق‌ شدن انجام داد.

سپهری پس از آن، تکنیک در هم شکستن مفروضات را توضیح داد و گفت: یکی از موانع مهم خلاقیت، مفروضات قبلی است که ناخودآگاه اجازه نمی‌دهند فکر در همه جهات به حرکت درآید. بسیاری از مفروضات قبلی ممکن است همان زمانی که در ذهن ما ایجاد شده‌اند، ‌غلط باشند یا برخی به مرور زمان اعتبارشان را از دست داده‌اند یا بسیاری از آنها به دلیل تغییر شرایط، بی‌اعتبار شده‌‌اند.

تکنیک چرا؟

دقيقا مثل چراهای مکرر دوران کودکی است که کودکان براي گسترش فهم خود از دنيای اطرافشان از والدين و اطرافيان می‌پرسند. اغلب سادگی اين تکنيک باعث شده است که بسياری از مردم متوجه اهميت و نقش آن نشوند. از این تکنیک می‌توان برای شناسايی، تعريف درست و کامل مساله، حل مسائل، ايده‌يابی، ايده‌پردازی استفاده کرد.

او در ادامه از تکنیک وارونه‌سازی سخن گفت و افزود: با معکوس‌سازی می‌توان قالب ذهنی مربوط به موضوع را شکست يا موضوع را در قالب ديگری به جريان انداخت. ذهن يک سيستم الگوساز خودسازمان ‌دهنده است، به محض ورود اطلاعات، سعی می‌کند در کمترين زمان آن را در نزديک‌ترين، شبيه‌ترين و آشناترين قالب ذهنی قرار دهد. استفاده از اين تکنيک بسيار ساده و لذت بخش است بطوری که می‌توان همواره و در همه جا آن‌ را به صورت جدی يا شوخی مطرح و اجرا کرد.

 

نویسنده مطلب: محبوبه صادقی

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of