کارگاه آموزشی «خلق بوم مدل کسب‌و‌کار» برگزار شد

کارگاه آموزشی خلق بوم مدل کسب‌و‌کار روز جمعه، ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ به همت مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌و‌کارهای نوپا در سالن کنفرانس پارک علم و فناوری هرمزگان برگزار شد.

کتایون سپهری مدرس کارگاه خلق بوم مدل کسب‌و‌کار گفت: استارت‌آپ یک سازمان موقت است که با هدف یافتن یک مدل کسب و‌کار تکرارپذیر و مقیاس‌پذیر به وجود آمده است.

او در ادامه ضرورت طراحی مدل کسب‌و‌کار و نحوه کار با بوم مدل کسب‌و‌کار‌ را توضیح داد و همچنین مهمترین رکن‌های هر مدل کسب‌و‌کار را ارزش برای مشتری، ثروت برای شرکت و مزیت رقابتی پایدار دانست و گفت: ایده خوب و مناسب باید برای رفع یک مشکل، حل یک مساله و یا ایجاد یک تجربه لذت‌بخش در کاربر شکل گرفته باشد.

کتایون سپهری گفت: ارزش‌های پیشنهادی چهار نوع اند که عبارتند از: ارزش‌های مادی و مالی، ارزش‌های معنوی، ارزش‌های معنوی، ارزش‌های اجتماعی و ارزش های کارکردی.

وی افزود: ارزش پیشنهادی مهمترین بخش و هسته اصلی هر کسب‌و‌کار است، زیرا خروجی نهایی آن، رابطه مستقیم با شعار استارت‌آپ شما خواهد داشت و احتمالا اولین محتوای بازاریابی است که کاربران و مشتریان با آن مواجه می‌شوند.

او در ادامه استراتژی ورود محصول به بازار را شرح داد و گفت : یک ایده هر چقدر گسترش پذیر باشد در ابتدا باید نقشه‌ای برای جذب کاربران اولیه داشته باشد.

وی عنوان کرد: به روش های مختلفی می توان به مشتری دسترسی داشت، اما ابتدا باید این راه‌ها یا به اصطلاح کانال‌ها را مد نظر قرار داد و آزمایش کرد. کانال های شما ممکن است رایگان  یا پرداختی، درون‌گرا یا برونگرا (درون‌گرا مانند بلاگ، SEO   کتاب الکترونیکی و برون‌گرا مانند تبلیغات چاپی یا تلویزیونی، نمایشگاه  و SEM) و مستقیم یا غیر مستقیم باشند.

سپهری در ادامه منلبع انسانی، ماشین آلات و تجهیزات، ساختمان و فضا ، منابع معنوی و منابع مالی را مهمترین منابع کلیدی دانست و گفت شما باید یک بسته از کالا و خدمات داشته باشید که بابت بخشی از آنها از مشتری پول بگیرید و بخشی را به رایگان در اختیار مشتری قرار دهید.

همچنین وی هزینه‌ها به دو دسته ثابت و متغیر تقسیم کرد و ساختار هزینه‌ها را به صورت کامل شرح داد.در پایان کارگاه شرکت کنندگان به ۹ گروه تقسیم شدند و هر یک از آنها بر روی ایده‌ای که در کارگاه ارایه کرده بودند کار کرده و بوم کسب‌و‌کار خود را تکمیل کردند و سپس طرح خود را ارایه دادند و نقاط ضعف و قوت آن را مشخص کردند.

 

نویسنده مطلب: محبوبه صادقی

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of