کارگاه تجاری سازی فناوری با حضور مدیران و رابطین پژوهش سراهای استان برگزار شد

کارگاه تجاری سازی فناوری با حضور مدیران و رابطین پژوهش‍سراهای استان سه شنبه ۱۰ مهرماه ۱۳۹۷ در سالن کنفرانس پارک علم و فناوری و با تدریس مدیر عامل دفتر تجاری سازی پارک علم و فناوری برگزار شد.

عبدالحسین توانگری، مشاور کسب و کار و مدیر عامل دفتر تجاری سازی پارک علم و فناوری در خصوص تجاری سازی محصول گفت: عدم توجه به فرآیند صحیح تبدیل یک ایده نوآورانه به فناوری و یا محصول مناسب و ورود آن به بازار، می‌تواند به یک شکست تجاری بزرگ بدل گردد. بدیهی است، تجاری‌سازی فناوری‌های توسعه یافته در مراکز تحقیق و توسعه شرکت‌ها و مؤسسات، یکی از حلقه‌های اصلی دستیابی به منفعت‌های مالی و در نتیجه بازگشت سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته است.

توانگری همچنین عنوان کرد: تجاری‌سازی فناوری نقشی بسیار حیاتی در توسعه اقتصادی ایفاء می‌نماید. در واقع، تجاری‌سازی فناوری، فرآیند تبدیل ایده به یک کسب و کار و در نتیجه ایجاد شغل و تولید ثروت است.

او گفت: فرآیند پیچیده تجاری‌سازی ابداعات را می‌توان در پنج گام اصلی فرصت، حفاظت، طرح کسب و کار و برنامه تجاری‌سازی، تیم‎سازی و تأمین سرمایه و اجرای طرح و توسعه محصول دسته‎بندی نمود و هر یک از مراحل را توضیح داد.

عبدالحسین توانگری در ادامه در مورد مبانی فکری تجاری‍سازی با عناوین، تعریف تجاری سازی فناوری، اهداف تجاری سازی فناوری، دامنه فرآیند تجاری سازی فناوری و اهمیت و ضرورت تجاری سازی فناوری برای حضار سخن گفت.

فعالیت ها، زنجیره ارزش و ریسک های فرآیند تجاری سازی، گام های عمومی تجاری سازی فناوری، تیم تجاری سازی و وظایف هر یک از اعضای تیم تجاری سازی از موضوعاتی بود که او به آنها اشاره کرد.

 

نویسنده مطلب: محبوبه صادقی

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of