نشست دورهمی نوآورانه بندرعباس برگزار شد

نشست دورهمی نوآورانه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ با حضور برخی از فعالان و علاقمندان به حوزه استارت آپی، در سالن کنفرانس پارک علم و فناوری برگزار شد.

در ابتدای هر جلسه افراد حاضر در دورهمی به شبکه سازی می پردازند و هر یک از آنها خود و کسب و کارشان را معرفی می کنند تا افرادی که تازه به این جمع وارد می شوند نیز بتوانند به راحتی با یکدیگر آشنا شوند.

سپس پارسا شرفی، فعال حوزه استارت آپی و بنیان‍گذار استارت آپ گردشگری “کیوآرگردی” در مورد روال دورهمی به افراد جدید توضیح داد و گفت همین بازخوردهایی که از جلسات می گیریم باعث حضور افراد جدید می شود و کسب و کارها می توانند به هم کمک کنند و افراد جدید را با خود به دورهمی بیاورند.

سپس عبدالحسین توانگری، مشاور کسب و کار و مدیرعامل دفتر تجاری سازی پارک علم و فناوری هرمزگان، به معرفی تجاری سازی و فعالیت های شرکت سنجش دانش صنعت جنوب پرداخت.

عبدالحسین توانگری گفت یکی از بهترین نتایج شبکه سازی صرفه جویی در مقیاس است، مثلا می توانید به صورت مجموعه ای خرید کنید تا قیمت خدمات برای شما کمتر شود و بهای کمتری را برای محصول یا خدمات بپردازید.

او در خصوص تجاری سازی گفت: تجاری سازی یک فرآیند است و یک عمل خاص نیست، و مثل همه فرآیندها یک سری مشخصات دارد. مهم ترین نکته ای که دقت نمی شود این است که ورودی های فرآیند تجاری سازی، ایده ها، محصول یا خدمت هستند و صرفا فروش و رساندن به بازار، تجاری سازی نیست.

زنجیره ارزش تجاری سازی شامل اثبات مفهومی محصول، منابع تامین مالی، نمونه سازی، عرضه محصولات به بازار و درآمد است. یکی از مهم‍ترین کارها در اثبات مفهومی، درآوردن مدل کسب و کار است. این بوم می تواند مشخص کند که کسب و کار شما چیست و مشتری های شما کدامند و همچنین فعالیت هایی که باید انجام دهید را به شما نشان می دهد.

در مطالعات امکان سنجی بازار از نظر درآمد بررسی می شود، توجیه فنی خواهیم داشت، ظرفیت تولید و ظرفیت بازار را می سنجیم و .. و یک توجیه مالی هم انجام می دهیم و پس از آن نقشه راه را انتخاب می کنیم.

سپس حضار به پرسش و پاسخ در مورد تجاری سازی و ارتباط آن با کسب و کارهای نوپا پرداختند و در مورد مشکلات کسب و کارشان با یکدیر مشورت کردند.

موضوع دورهمی بعدی نیز تکمیل بوم مدل کسب و کار انتخاب شد. دورهمی بعدی چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷ برگزار می شود. برای اطلاعات بیشتر در خصوص شرکت در دورهمی با ما در ارتباط باشید.

 

نویسنده مطلب: محبوبه صادقی

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of