مستندی از دهمین ایده شو هرمزگان

نفرات برتر دهمین ایده شو هرمزگان با موضوع بهره برداری پایدار از منابع آبی معرفی شدند.

به گزارش روابط عمومی مرکز نوآوری پارک علم و فناوری هرمزگان، این رویداد با همکاری اداره کل محیط زیست استان هرمزگان توسط مرکز نوآوری پارک علم و فناوری هرمزگان برگزار شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان دکتر مجید وفادار، با اشاره به دیدگاه مدیریت در آب کشور توسط مسئولان و الگوی اصلاح مصرف آب  افزود:   با توجه به خشکسالی و تاثیرات آلایندگی در تداوم  کاهش نزولات جوی  ( بطور غیرمستقیم آلایندگی هوا  )، بهره برداری بیش از حد ذخایرآب از مهمترین معضلات هرمزگان است.

به گفته وی، این خشکسالی تاثیرات خود را در تمام نقاط هرمزگان بر جای گذاشته است که نمونه مشخص آن می توان به دشت میناب اشاره کرد که بر اثر بی آبی و خالی شدن سفره های آب زیرزمینی با هجوم فروچاله های خطرناک مواجه شده است.

وفادار ادامه داد: با افزایش جمعیت و افزایش تقاضای آب، موضوع پایداری مصرف آب در گرو تطبیق رفتار انسان با چرخه آب است ، آب به عنوان منشاء حیات و زیر بنای رشد توسعه به رغم ارزش و اهمیت آن در بسیار موارد به طور بیهوده و ندانسته تلف می شود و این درحالی است که رشد روز افزون جمعیت، استفاده صحیح از منابع آب موجود را طلب می کند، چرا که کمبود آب بزرگترین مانع توسعه است .
وی خاطرنشان کرد، با الگوی مصرف و استفاده از تجهیزات مناسب  و تغییر در سیستم قدیمی و جایگزین کردن سیستم های  نوین ، بازیافت و استفاده مجدد از آب در بخش صنعت و همچنین بالابردن بازده آبیاری  و توجه به سیستم های  نوین در بخش کشاورزی می توان مصرف آب را مدیریت کرد.

معاون  فناوری  و پشتیبانی پارک علم و فناوری هرمزگان دکتر علیرضا نصیریان نیز در این مراسم ایده محوری را از دو دید گاه تقاضا محور و عرضه محور مورد بررسی قرارداد و افزود: امروزه تمام دنیا به سوی داوری باز پیش می رود . تمامی شرکت ها وکمپانی های بزرگ با عنوان کردن مشکلات فنی حتی در قالب ارسال  یک فیلم کوتاه در حال گرفتن ایده و روشی نوین برای رفع آن مشکل هستند.

علیرضا نصیری با اشاره به اهمیت برگزاری رویداد ایده شو گفت: با توجه به رشد فناوری می بایست ایده ها هم به همان سرعت افزایش پیدا کند. ما نیز تلاش داریم تا مشارکت شهروندان در بیان ایده برای رفع مشکلات قدم برداریم و برگزاری این رویداد فرصتی است تا شرکت کنندگان خود را محک بزنند

درادامه دهمین  ایده شو استانی  توسط دانش آموزان به ارائه ایده های خود پرداختند.

( عنوان ایده ها عبارتند از: تصفیه آب ، تصفیه آب همزمان با تولید برق ، دستگاه جمع آوری ضایعات جامد ، کشاورزی پایدار ، قطرات تابستانی ، تولید برق آبی فاضلاب ، اگزوزکاهنده آلودگی ، شکارچی نفت ، جلوگیری از هدررفت آب کشاورزی ، انتقال آب فاضلاب پس از تصفیه ) .

که ازمیان  ده ایده مطرح شده پنج ایده به مرحله بعد را ه یافت که عبارتند از : تصفیه آب ، جلوگیری از هدررفت آب کشاورزی ، تولید برق آبی از آب فاضلاب ، دستگاه جمع آوری ضایعات جامد ، شکارچی نفت

 

در مرحله سوم که اخرین مرحله از دهمین ایده شواستانی  می باشد با رای هیات داوران  سه ایده به عنوان ایده برتر شناخته شدند که به ترتیب نفرات  اول زهرا شهبازی و زینب عسکری (ایده جلوگیری از هدررفتن آب کشاورزی ) ، نفردوم نوید پورکارجدید (تصفیه آب) ونفرات  سوم  مهدیه دهقانی وحدیثه حامدی (تولید برق آبی از آب فاضلاب ) می باشند . و در پایان به نفرات برترجوایزی اهدا شد .

 

   

 

گفتنی است :

ایده ها با توجه به معیارهایی ازجمله: نوآوری، جذابیت و شفافیت ایده، کاربردی و قابل تجاری سازی، ارائه خوب و رعایت زمان، ارزیابی می شوند.

ایده شو یک رویداد جالب کارآفرینی است در این رویداد به افراد این امکان داده می‌شود تا در محیطی دوستانه به بیان ایده‌های نوآورانه خود بپردازند و ضمن کسب مهارت‌های ایده پردازی و ارائه ایده، ایده‌های خود را در بوته نقد برای بهبود آن‌ها و مبنا قرار گرفتن برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار نوپای موفق قرار دهند.

به این صورت که شرکت کنندگان پس از ثبت نام، ایده‌های خود را برای داوران و شرکت کنندگان در مدت زمان محدود و کوتاهی بیان می‌کنند، پس از رآی‌گیری ایده‌های برتر انتخاب شده و به آنان جوایزی اهدا می‌شود.

نویسنده مطلب: فاطمه همتی

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of