ده استارتات آپ فنلاندی که درسال ۲۰۱۶ دیده می شوندو حرفی برای گفتن دارند

اگرچه فنلاند در گیرودار بحران جدی اقتصادی است، استارت آپ های این کشور بهترین کاری که می توانند را انجام می دهند تا از پش بینی های شوم و افسردگی ملی عبور کنند و بتوانند در همه بخش ها تأثیرگذار باشند.

وقتی که نوکیا، اوج نوآوری فنلاندی، بخش اعظم سهام بازار خود را از دست داد و نشانی از بهبود اوضاع اقتصادی در این کشور نبود، تعدادی از جوانان جاه طلب، ماهر و با گرایش ظهور در عرصه بین المللی، توانستند نهایتاً این کشور را از سایه بیرون آورند.

از آن جایی که فنلاندی ها بسیار تحصیل کرده اند و با تکنولوژی هم به خوبی آشنا هستند، پس دلایل زیادی وجود دارد که نشان دهد مهارت به تنهایی کافی نیست.

اشتباه اصلی استارت آپ های فنلاندی این است که آن ها بیش از حد در بازار فنلاند می مانند. رقابت در فنلاند زیاد نیست و بدست آوردن موفقیت در این جا، نسبتاً ساده است. اما وقتی که این استارت آپ ها سعی می کنند به بازار جهانی راه یابند، با رقبای قوی آن مواجه می شوند که برای  ایجاد تجارت سودآور در خارج از فنلاند باید با آن ها به رقابت بپردازند.

بهترین استارت آپ ها، از همان لحظه شروع به بازارهای جهانی می روند. اما یک سری موانع در فنلاند مانع این امر می شوند، مثل تعداد محدود سرمایه گذاران ریسک پذیر در فنلاند و مقادیر سرمایه گذاری آن ها نسبت به بازارهای جهانی. مانع دیگر هم در رابطه با فروش و مهارت های بازاریابی می باشد: فنلاندی ها در امر ساخت محصولات مهارت دارند ولی در معرفی و داستان سرایی در مورد محصول خود مهارتی ندارند. – Pekka Koskinen، مدیر عامل شرکت LeadFeeder

ماه گذشته، در Slush که یک کنفرانس استارت آپی با بیش از ۱۵۰۰۰ شرکت کننده از سراسر دنیا می باشد، فرصتی پیدا کردم تا نگاه دقیق تری به عرصه استارت آپ های فنلاندی داشته باشم. با این که ده ها استارت آپ امیدوار کننده فنلاندی در این کنفرانس حضور داشتند، اما از میان آن ها ده استارت آپ، به دلیل داشتن ویژگی هایی مثل تمرکز جهانی، جذب سرمایه از خارج از کشور و داشتن درک قوی از بازاریابی در زیر معرفی شده اند، در نتیجه این ده استارت آپ ارزش این را دارند که در سال ۲۰۱۶ توجه شما به آن ها جلب شود.

 

Enevo

اینترنتی که به درستی Shit, Enevo، نامیده شده و در واقع استارت آپ اینترنت اشیا می باشد و وسیله ای برای مدیریت مواد زائد نسل بعدی می سازد.

این استارت آپ توسط  Fredrik Kekäläinen، بنیان گذاری شده و کارش توسعه سیستم مبتنی بر سنسور جمع آوری مواد زائد برای ردیابی مواد زائد می باشد تا هزینه های نهادهای مدیریت مواد زائد را به طور قابل توجهی کاهش دهد. این شرکت در ماه جون توانست از طریق کارآفرینان مهم فنلاندی و شرکت های سرمایه گذاری ریسک پذیر از قبیل Lifeline Ventures، Earlybird و Foxconn، ۱۵٫۸ میلیون دلار سرمایه جذب کند.

این استارت آپ در حال حاضر، با چندین خلبانی که از کشورها و شهرهای مختلف در سراسر جهان دارد، در حال گسترش می باشد و به احتمال زیاد تحولات هیجان انگیز خود در سال ۲۰۱۶ را اعلام می کند.

Leadfeeder

این استارت آپ توسط Pekka Koskinen، که کارآفرین سریالی و سرمایه گذار فرشته می باشد، بنیان گذاری شده است، Leadfeeder با کمک به درک بیشتر شرکت ها در زمینه رفتار بازدیدکنندگان وب سایت آن ها و نحوه استفاده از اطلاعات برای تبدیل بازدیدکنندگان متعهد به بازدیدکنندگان خریدار (یعنی بازدیدی که به فروش منجر شود)، دنیای تجارت الکترونیک را هدف قرار داده است.

این نرم افزار، به Google Analytics وصل می شود و نشان می دهد که کدام شرکت ها از وب سایت بازدید کرده اند. بعد از آن کاربران، به صورت روزانه ایمیلی دریافت می کنند که در آن لیست شرکت هایی که از وب سایتشان بازدید کرده اند، موجود می باشد. Koskinen، در رأس این شرکت قرار دارد که تعداد زیادی شرکت های موفق تأسیس کرده است. کار ارزشی  Leadfeeder، همراه با تقاضای بالا برای نرم افزار تحلیل گر قابل اعتماد، باعث شده این شرکت در مسیر موفقیت قرار گیرد.

Kiosked

پلتفرم اتوماسیون تبلیغاتی Kiosked، یکی از عظیم ترین چشم اندازهای استارت آپ فنلاندی است.

اوایل همین ماه، این شرکت توانست سرمایه ۳۰ میلیون دلاری از بودجه سری B جذب کند. پلتفرم تبلیغاتی این شرکت از طریق ناشرانی مانند IDG، Answers.com و Perez Hilton، بیش از ۲۸۰ میلیون مشتری بدست آورد. این شرکت توسط Micke Paqvalén، بنیان گذاری شده که در ضمن مدیر عامل شرکت نیز می باشد. دفتر مرکزی شرکت در هلسینکی (پایتخت فنلاند) قرار دارد. Paqvalén، در مصاحبه اخیرش با روزنامه محلی فنلاندی، اعلام کرد که شرکت به دنبال افزایش پنج برابری گردش مالی خود می باشد.

Holvi

این شرکت توسط Johan Lorenzen، رهبری می شود و در شهر هلسینکی پایه گذاری شده است.

هدف از تأسیس این شرکت، ایجاد مقررات جدید بانکداری اروپایی می باشد. Holvi، خدمات بانکی از قبیل حسابداری و مدیریت پول را از طریق یک رابط کاربری ساده ارائه می دهد. این شرکت سال گذشته پرونده آخرین سال جذب سرمایه خود را با جذب ۲٫۷۲ میلیون دلار سرمایه در کل، بست. در ماه می، ارائه خدمات بانکی به کاربران خود در فنلاند و در کشورهای دیگر را شروع کرد. در ماه آگوست هم، شرکت اپلیکیشن موبایل تحت سیستم عامل آندروید و ios خود را معرفی کرد.

Smartly.io

دفتر مرکزی این شرکت در شهر هلسینکی قرار دارد. Smartly.io، پلتفرم تبلیغاتی فیس بوک برای سازمان ها و بازاریاب ها می باشد. اولین دور جذب سرمایه این شرکت در زمانی که هنوز طرح های سال آینده خود را ارائه نداده بود، ۲٫۷۸ میلیون دلار بود، مدیر عامل شرکت، Kristo Ovaska، به یک روزنامه محلی فنلاندی گفت که شرکت به دنبال افزایش قابل توجه گردش مالی برای سال آینده می باشد.

Smartly ماه گذشته، یعنی جولای، به عنوان یکی از شرکای Instagram Partner Program، به حساب آمده و یکی از برندگان رقابت نوآوری فیس بوک شد. قالب عکس پویای Smartly، طبق گفته فیس بوک، کار آگهی دهندگان را برای ویرایش هزاران تصویر از محصولات خود و قرار دادن آن ها کنار هم در یک تبلیغ محصول پویا را آسان می کند.

Bitbar

این شرکت، توسط Inventure، حمایت شده، در شهر هلسینکی پایه گذاری شده و مهم ترین محصول آن Testdroid می باشد که قابل اطمینان بودن اپ های آندروید و ios را بررسی می کند. از ویژگی های متمایز کننده این محصول از سایر خدمات تست مبتنی بر فضای ابری، توانایی آن در تست از طریق دستگاه های متعدد می باشد.

دفتر مرکزی شرکت در شهر هلسینکی واقع شده و مشتریان معروفی از قبیل Rovio, PayPal, Supercell, Foursquare و اسکایپ دارد که از Testdroid، برای ساخت اپلیکیشن ها و بازی ها استفاده می کنند.

Reforged Studios

Reforged Studios، یک شرکت مبتنی بر بازی است که در ماه مارچ سال ۲۰۱۵ در شهر هلسینکی تأسیس شده است. در ماه اکتبر، این شرکت توانست از طریق NetEase، شرکت برجسته چینی در زمینه تکنولوژی اینترنت، ۲٫۵ میلیون دلار جذب سرمایه کند. برخلاف سایر استارت آپ های فنلاندی، این شرکت در فنلاند به دنبال نیروی کار ماهر می گردد.

Teemu Vilén، مدیر عامل این شرکت به Politico گفت: ما بنا به دلایلی دفتر مرکزی شرکت را در فنلاند قرار دادیم. یکی از این دلایل، پایین بودن هزینه های توسعه در یک ایالت مرفه همراه با سطح بالای استعداد بود.

Reforged Studios، با آخرین سرمایه گذاری خود، به دنبال پیوستن به استارت آپ های بزرگ فنلاندی در زمینه بازی مثل  Supercell, Fingersoft و Rovio می باشد.

Yoogaia

این شرکت در شهر  Espoo فنلاند تأسیس شده و به ارائه پیشنهاداتی در زمینه کلاس های آنلاین یوگا می پردازد. هزینه حق عضویت ماهانه Yoogaia، خیلی کمتر از حق عضویت در یک باشگاه سنتی می باشد. این شرکت در ماه آگوست برای اضافه کردن بازارهای دیگر به پلتفرم خود، توانست از طریق  Nokia Growth Partners, Inventure و Sanoma Ventures، سرمایه اولیه ۳ میلیون دلاری خود را جذب کند.

Walkbase

این شرکت که در شهر هلسینکی تأسیس شده، به عنوان یک شرکتی که در جایگاه رهبری قرار گرفته، توانایی نظارت بر رفتار مشتریان خود را دارد. تحلیل های فروشگاهی و راه حل های بازاریابی این شرکت، برای خرده فروشان آفلاین طراحی شده است. دستگاه هوشمند Walkbase، برای نظارت آنلاین بر رفتار مشتری، در فروشگاه ها نصب می شود. در ساال ۲۰۱۰ که سال تأسیس آن می باشد، شرکت توانست کل ۴٫۱۶ میلیون دلار سرمایه را جذب کند. در اوایل دسامبر،  Walkbase در سالگرد استارت آپ و در کنفرانس تکنولوژی Slush، به منظور خودنمایی تکنولوژی خود، اعلام کرد که این شرکت با ۲۴۷۱۵ دستگاه هوشمند خود، ۴۶۶۶۳ بازدید را آنالیز کرده است.

Wolt

با توجه به آب و هوای سرد فنلاند و جمعیت درون گرای آن، بهترین وعده غذایی آن است که هر کس بتواند در سکوت و تنهایی خود از آن لذت ببرد.

استارت آپ هایی مثل Wolt که یک اپلیکیشن تحویل غذا در هلسینکی می باشند، در حال تبدیل شدن به پدیده منحصر به فرد شمال اروپا هستند. این شرکت با استفاده از اقتصاد به اصطلاح مشارکتی به عنوان سنگ بنای خود، فرصت تبدیل شدن به پیک تحویل غذا را به هر کسی پیشنهاد می کند. Wolt، رستوران های اطراف محل مشتری را روی صفحه نمایش موبایل او نشان می دهد تا از این رستوران های نزدیک، غذا سفارش دهد و یا در آن ها میز رزرو کند.

کار کردن با بیش از ۲۰۰ رستوران، باعث شده تا تعداد زیادی به  Wolt علاقه مند شوند و او بتواند در اوایل سال، دور جدید سرمایه گذاری را به رهبری Poju Zabludowicz، تاجر مطرح انگلیسی متولد فنلاند، بدست آورد.

ده ها استارت آپ فنلاندی هستند که به دنبال مطرح شدن در سال ۲۰۱۶ می باشند، این شرکت ها برخی موانع اصلی را پشت سر گذاشتند تا بلکه در سال ۲۰۱۶ دیده شوند.

 

 

 

نویسنده مطلب: صدیقه طاهری

کارشناس فناوری اطلاعات IT سفیر مرکز نوآوری پارک علم و فناوری هرمزگان در شهرستان سیریک

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of