اینترنت نامحدود آمد؛ خداحافظ اینترنت حجمی

تعرفه جدید اینترنت

در چند وقت گذشته شاهد تغییرات بزرگی در ارایه انترنت ADSL یا اینترنت ثابت بودیم. مطابق با جدول تعرفه اعلام شده حداقل سرعت دسترسی به اینترنت ADSL با سرعت ۵۱۲ کیلوبیت برثانیه، ماهانه ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت دارد و این درحالی است که حداکثر سرعت اینترنت نیز ۱۶ مگابیت برثانیه به قیمت ۸۰ هزار تومان در ماه اعلام شده است.

در این تعرفه‌ها نرخ دسترسی به اینترنت پرسرعت از طریق فناوری فیبر هم با حداقل سرعت ۲۰ مگابیت ۲۰۰ هزار تومان و حداکثر سرعت ۵۰ مگابیت و ۳۰۰ هزار تومان درنظر گرفته شده است؛ اما باید به این موضوع اشاره کنیم که تمامی اپراتورهای اینترنت در کشور وظیفه دارند که خدمات خود را براساس سیاست استفاده منصفانه یا Fair Usage Policy به کاربران ارایه کنند.

سیاست استفاده منصفانه چیست ؟

برای هر کدام از سرویس‌های اینترنتی جدیدی که کاربران خریداری می‌کنند یک آستانه استفاده منصفانه در نظر گرفته شده است. مثلا با خرید اینترنت ۵۱۲ کیلوبیت برثانیه می‌توانید تا ۳۰ گیگابایت تبادل اطلاعات داشته باشید. زمانی که از سقف در نظر گرفته شده عبور کردید شرکت ارایه کننده اینترنت موظف می‌شود سرعت مشترک را تا ۱۲۸ کیلوبیت بر ساعت کاهش دهد. البته کاربران می‌توانند بعدا ترافیک جداگانه خریداری کنند. در واقع در این طرح هرگز دسترسی کاربران به اینترنت قطع نمی‌شود، اما سرعت آن‌ها پس از عبور از سقف تعیین شده کاهش پیدا می‌کند.

قیمت تعرفه‌های جدید خدمات اینترنت ثابت چقدر است؟ مقایسه قیمت سرویس دهندگان اینترنت

حالا که با شرایط ارایه سرویس اینترنت ثابت و سیاست استفاده منصفانه آشنا شدیم بد نیست نگاهی داشته باشیم به تعرفه سرویس‌های جدید. خوشبختانه قیمت‌های در نظر گرفته شده براساس سرعت برای تمام شرکت‌های که خدمات اینترنت ارایه می‌کنند یکسان است، اما میزان ترافیکی که به کاربران می‌دهند متفاوت خواهد بود.

برای اینکه با شرایط جدید و روند رقابت شرکت‌ها بیشتر آشنا شوید، پیشنهاد میکنیم که جدول زیر را مشاهده کنید:

سرعت و قیمت پیشگامان شاتل های‌وب پارس آنلاین فن‌آوا مخابرات آسیاتک صبانت
۵۱۲ کیلوبیت

۱۲۵۰۰ تومان

۳۶ گیگابایت ۲۵ گیگابایت ۵۰ گیگابایت ۱۶ گیگابایت ۳۰ گیگابایت ۲۰ گیگابایت ۲۰ گیگابایت ۱۶ گیگابایت
۱ مگابیت

۲۰۰۰۰  تومان

۶۰ گیگابایت ۴۰ گیگابایت ۱۰۰ گیگابایت ۲۴ گیگابایت ۵۰ گیگابایت ۵۰ گیگابایت ۳۰ گیگابایت ۲۸ گیگابایت
۲ مگابایت  ۲۵ هزار تومان ۹۶ گیگابایت ۶۵ گیگابایت ۱۶۰ گیگابایت ۸۰ گیگابایت ۸۰ گیگابایت ۷۵ گیگابایت ۵۰ گیگابایت ۴۰ گیگابایت
۳ مگابیت ۳۵ هزار تومان ۱۳۵ گیگابایت ۷۵ گیگابایت ۲۴۰ گیگابایت ۱۲۰ گیگابایت ۱۲۰ گیگابایت ۷۰ گیگابایت ۶۴ گیگابایت
۴ مگابیت ۴۰ هزار تومان ۱۸۰ گیگابایت ۱۶۰ گیگابایت ۳۲۰ گیگابایت ۱۶۰ گیگابایت ۱۸۰ گیگابایت ۱۲۰ گیگابایت ۱۰۰ گیگابایت ۸۰ گیگابایت
۸ مگابیت  ۵۰ هزار تومان ۴۵۰ گیگابایت ۳۵۰ گیگابایت ۵۲۰ گیگابایت ۳۰۰ گیگابایت ۴۰۰ گیگابایت ۱۸۰ گیگابایت ۱۵۰ گیگابایت ۱۲۰ گیگابایت
۱۶ مگابیت ۸۰ هزار تومان ۳۰۰۰ گیگابایت ۷۰۰ گیگابایت ۱۱۰۰ گیگابایت ۵۵۰ گیگابایت ۲۰۰۰ گیگابایت ۳۵۰ گیگابایت ۳۰۰ گیگابایت ۲۴۰ گیگابایت

باید به این موضوع هم اشاره کنیم که ترافیک گفته شده برای هر کدام از سرویس‌ها شامل ترافیک داخلی هم می‌شود که نسبت استفاده آن در مقایسه با اینترنت بین‌المللی متفاوت است.  مثلا برخی شرکت‌ها نیمی از ترافیک سرویس‌هایشان را به اینترنت داخلی اختصاص داده‌اند.

تا این لحظه به نظر می‌رسد که تعرفه جدید سرویس‌های اینترنتی توانسته نظر بسیاری از کاربران را جلب کند؛ اما نظر شما درباره تعرفه‌های جدید اینترنت در ایران چیست؟‌ آیا این سرویس‌ها جوابگوی نیاز شما خواهند بود؟

نویسنده مطلب: فاطمه همتی

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of